تیرگان روز کمان کشیدن آرش کمانگیر و پرتاب تیر از فراز البرز و گسترش مرز ایران زمین است. همچنین ‏جشن تیرگان جشن آغاز برداشت محصول و شکرگزاری از خداوند هم هست.
کد خبر: ۱۱۷۰۷۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۶ 11 June 2024

به گزارش تابناک مرکزی،سعید نیک نام با اعلام این خبر افزود: فراهان سرزمین آئین‌های کهن ایران است، جشن تیرگان ریشه در قدمت فراهان دارد و این جشن هرساله در اول تیر به شکرانه برداشت گندم در این شهرستان برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان با اشاره به نشست هماهنگی و افزایش کیفیت برنامه‌های کهن جشن تیرگان با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی شهرستان فراهان در فرمانداری این شهرستان افزود: جشن تیرگان امسال قرار است با هماهنگی‌های انجام شده، باشکوه‌تر برگزار شود.

نیک‌نام با تاکید بر اینکه جشن تیرگان همچون سال‌های گذشته، در محل بقعه امامزاده احمدابن‌علی(ع) ذلف آباد برگزار خواهد شد، گفت: در اولین جلسه مقرر شد ستاد برگزاری جشن تیرگان تشکیل و مسئولان هر قسمتی با هماهنگی برای اجرای این برنامه آماده شوند.

 وی افزود: جشن تیرگان که در سال ۸۹ به ثبت ملی رسیده، هرساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم و آب پاشان در نخستین روز از تیر ماه برگزار می‌شود. مردم در این مراسم که ریشه در باورهای منطقه فراهان دارد هرسال از دور و نزدیک خود را به جوار امامزاده ذلف‌آباد می‌رسانند و با جشن و سرور و آب ‏پاشی و پخت آش رشته و همچنین دلمه این جشن را برگزار ‏می کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار