استاندار مرکزی از دستگاه‌های اجرایی خواست در بازنگری و پیاده‌سازی صحیح سند پیشگیری از طلاق مشارکت گسترده و موثر داشته باشند.
کد خبر: ۱۰۴۵۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲ 18 May 2022

 

به گزارش تابناک مرکزی، فرزاد مخلص الائمه در قرارگاه جمعیت استان مرکزی افزود: آمار طلاق در این استان بالا است و این مهم موجب کاهش جمعیت در استان شده و نیاز است این سند در قرارگاه جمعیتی استان با بهره گیری از ظرفیت سایر دستگاه‌ها بازنگری و بازآفرینی و پیاده سازی شود.
وی با یادآوری تاکیدات رهبر معظم انقلاب از ۱۰ سال گذشته در خصوص افزایش جمعیت، ادامه داد: امید است با وجود شرایط سخت اقتصادی، جمعیت با کیفیت بر اساس این قانون در کشور و استان انجام شود.
مخلص الائمه افزایش ازدواج را از جمله راهکارهای افزایش جمعیت در کشور و استان مرکزی عنوان کرد و افزود: طرح‌هایی شامل تسهیلات و ازدواج آسان در راستای افزایش ازدواج و افزایش جمعیت در کشور اجرایی شده است.
وی ادامه داد: کاهش سن ازدواج، کاهش فاصله بین ازدواج و فرزند آوری و کاهش فاصله فرزند آوری از دیگر اقدامات افزایش جمعیت کشور است که شبکه نفوذ با ارایه آمارهای غلط از مبادی رسمی این سه مورد را هدف قرار داده‌ و موجب می شود آمار فرزند آوری کاهش یابد.
استاندار مرکزی تاکید کرد: در زمینه ناباروری اقدامات مناسبی در جهاد دانشگاهی این استان انجام شده و جهاد دانشگاهی استان به صورت تخصصی در بین جهادهای دانشگاهی کشور بر روی این مسئله کار انجام داده‌اند.
مخلص الائمه با تاکید بر مطالبه دستگاه‌های استانی از دستگاه‌های مرکزی برای اجرای قانون جوانی جمعیت افزود: دستگاه‌های مسئول در این حوزه برش استانی این قانون را در استان اجرایی کرده و در نشست آینده قرارگاه جمعیت استان مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: بررسی برش استانی این قانون در قرارگاه جمعیتی استان مرکزی در راستای هماهنگی و همکاری دستگاه‌ها برای اجرای هرچه بهتر این قانون در استان انجام می شود.
استاندار مرکزی گفت: رسانه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های فرهنگی استان باید فرهنگ سازی و تشویق برای اجرای این سند را در دستور کار خود قرار دهند.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی هم گفت: طرح جوانی جمعیت از سال ۹۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و ستاد ملی جمعیت در دولت تشکیل و قرارگاه جمعیت نیز در وزات کشور تشکیل شده‌است.
پروین مفتح زاده افزود: قرارگاه جمعیت استان مرکزی ماهی یک‌بار برای عملیاتی کردن طرح جوانی جمعیت در این استان تشکیل می‌شود.
وی ادامه داد: ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در برنامه‌ها و فعالیت‌های ستاد و استانداری‌ها و راهبرد تعیین ضرورت و فعالیت‌های معطوف به کانون خانواده و جمعیت از جمله وظایف این قرارگاه است.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی تاکید کرد: این قرارگاه با حضور ۲۱ نفر عضو اصلی و صاحب رای و ۲ نفر بدون رای تشکیل می‌شود.
مفتح زاده گفت: بر اساس نظریه کارشناسان پنج تا هفت سال برای پیشگیری از بحران جمعیت در کشور زمان باقی مانده و اگر از این مزیت استفاده نشود دچار بحران جمعیتی در کشور می شویم.
مدیر کل ثبت احوال استان مرکزی هم گفت: بحث جمعیت از ۱۰ سال گذشته در کشور آغاز و این مهم براساس گزارشی است که ثبت احوال به رهبر معظم انقلاب ارایه کرده‌ است.
علیرضا قبادی افزود: ثبت ولادت‌ها از سال ۹۵ نشان دهنده آن است که ثبت موالید در کشور به شدت کاهش یافته و از سال ۹۸ این مهم مقداری افزایش یافته‌ است.
وی ادامه داد: استان مرکزی رتبه چهارم از نظر پایین بودن نرخ موالید را در کشور دارد و ثبت موالید در کشور ۱۰ در هزار و این استان ۱۳ در هزار است.
مدیر کل ثبت احوال استان مرکزی یادآورشد: میزان باروری در میان زنان دارای همسر ۱۵ تا ۴۹ سال در کشور ۶۴ و ۶ دهم در هزار نفر و این استان ۴۷ و ۹ دهم در هزار نفر است.
قبادی گفت: نرخ باروری در کشور یک و ۶ دهم و در استان مرکزی یک و ۲ دهم است و این استان از نظر شاخص سالمندی رتبه سوم را در کشور به خود اختصاص داده‌ است.
وی ادامه داد: نرخ ثبت ازدواج در کشور ۲۶ در هزار و استان مرکزی ۱۱ در هزار است.
مدیر کل ثبت احوال استان مرکزی اظهار داشت: ۱۴ هزار و ۳۱۲ ولادت و هشت هزار و ۴۹۰ ازدواج سال گذشته در این استان به ثبت رسید.
قبادی گفت: کمیجان و ساوه سال گذشته بیشترین ثبت ولادت و تفرش و آشتیان پایین ترین ثبت ولادت را داشته‌اند.
وی اضافه کرد: نرخ فوت در کشور ۶ و ۶ دهم و در استان مرکزی هفت و سه دهم است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی هم گفت: ۳۱ سازمان مردم نهاد فعال در حوزه ازدواج و تسهیل در امر ازدواج در این استان فعال هستند و ۲۰۰ سلسله کارگاه در خصوص آموزش قبل و بعد از ازدواج توسط این سازمان‌ها برای زوج های جوان برگزار می‌شود.
عابد حقدادی افزود: ترویج ازدواج آسان و رصد تسهیلات ازدواج از جمله وظایف این اداره کل به شمار می رود که توسط سمن‌ها پیگیری می‌شود.
وی ادامه داد: هفت مرکز مشاوره در معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی تشکیل و در زمینه ارایه مشاوره به جوانان و خانواده فعالیت می‌کنند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی گفت: امکان افزایش این مراکز تا ۱۱ مرکز امکان پذیر است.
حقدادی افزود: سند کاهش طلاق، تسهیل در ازدواج و کاهش آسیب در این اداره کل وجود دارد و پنج تا ۶ سال است که کنار گذاشته شده‌ است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار