انتساب مکنونات قلبی رسانه‌های حامی دولت به دیگر رسانه‌ها؛
رسانه‌های حامی دولت جرات دارند در «کمپین تابناک» برای محکومیت هر نوع مذاکره با آمریکا سخن بگویند؟

پس از آنکه برخی رسانه‌های دولتی و نزدیک به دولت روحانی یکی از یادداشت‌های سیدحسین موسویان را منتشر کردند که درباره پیش‌نیازهای مذاکره با آمریکا از جمله خروج و توقف کاملاً تعهدات ایران سخن به میان آورده بود، تابناک نه از اصل مذاکره بلکه توقف امتیازهایی نظیر ان پی تی را اقدامی مناسب تلقی کرد تا غرب بداند چه دستاوردهایی از قبل برجام به دست آورده که می‌تواند از روی میز برداشته شود و از آن محروم شود. با این حال همان رسانه‌های دولتی و نزدیک به دولت مکنونات قلبی‌شان را به تابناک منتسب کرده‌اند و ادعا کردند تابناک از معامله ایران و آمریکا استقبال کرده‌اند! در حالی که تابناک، از خروج کامل ایران از برجام و تعلیق اجرای تعهدات پروتکل الحاقی حمایت کرده و می کند و اگر سهوی هم در این باره صورت گرفته، اصلاح می کند و می گوید که مذاکره با آمریکا که دولتی ها دنبال آن هستند را به هیچ وجه نمی پذیرد و آن را وادادگی در مقابل غرب بد عهد متکبر تلقی می کند.

به گزارش «تابناک»؛ حسین موسویان مذاکره کننده اسبق هسته ای و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در مقاله‌ای برای میدل ایست آی نوشته بود: «ایران بجای سیاست فعلی "خروج گام به گام از برجام" ، باید بلادرنگ از برجام خارج شده و همزمان عضویت خود در معاهده عدم اشاعه هسته ای(ان پی تی) را به تعلیق درآورده و سپس با ترامپ در مورد یک معامله "حقوق هسته ای دربرابر تعهدات هسته‌ای" در چهارچوب معاهده ان پی تی وارد مذاکره مستقیم شود.» و در واقع بدین ترتیب برای خود برگ‌های برنده تازه‌ای برای مذاکره و عرضه به عنوان امتیاز فراهم کنند تا مشت‌شان پرتر از قبل باشد.

موسویان این خروج ایران از توافق‌های هسته‌ای و نظارتی از جمله ان پی تی را ابزار مذاکره خوانده بود و آورده بود: «نتیجه این مذاکرات هم باید این باشد که آمریکا تمام تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته ای را لغو کند و متقابلا ایران تمام تعهدات هسته ای درچهارچوب ان پی تی را بپذیرد.» رویکردی که قاعدتاً همراستا با سیاست خارجی ایران در این مقطع نیست. «تابناک» این یادداشت را به نقل از خبرآنلاین رسانه نزدیک به دولت حسن روحانی منتشر کرد و سپس در گزارشی نه از پیشنهاد «معامله با آمریکا»، بلکه از پیشنهاد خروج از توافق‌ها و تبدیل شدن این فرصت‌ها به امتیازی در مشت ایران، استقبال کرد.

در واقع به اعتقاد «تابناک» مذاکره که لزوماً با آمریکا رخ نمی‌دهد و با طرف‌های اروپایی و چین و روسیه نیز در جریان است، باید با تداوم امتیازهایی همراه باشد که آورده‌ای دارد و اگر آورده‌ای ندارد، باید به پیشنهاد موسویان عمل کرد و از ان پی تی خارج شد و هرگاه آنها به تعهدات‌شان عمل کردند، به همان اندازه که آنها عمل کردند، ما نیز مجدداً متعهد باشیم و امتیازات کنونی که به صورت یک امر روتین و جزو وظایف ایران برای غرب تلقی شده، از حالت کنونی دربیاید و مشخص شود که یک امتیاز ویژه است.

با این حال خبرآنلاین رسانه نزدیک به دولت و روزنامه ایران رسانه دولت مکنونات قلبی‌شان را از زبان «تابناک» بیان کردند و برای گزارش تابناک تیتری با عنوان عجیب «دفاع سایت محسن رضایی از پیشنهاد موسویان برای معامله امریکا با ایران» درج کردند. آیا خبرآنلاین سایت علی لاریجانی، آموزش ندیده است که موازین حرفه ای را رعایت کند؟ آیا روزنامه ایران و ایرنا را می توان سایت حسن روحانی نامید و تلاشش برای بر هم زدن کشور با دو قطبی‌سازی‌های کاذب را کار حسن روحانی نامید؟ یا می‌توان گفت صحنه‌گردان‌های موسسه مطبوعاتی ایران و خبرآنلاین به دنبال معامله با آمریکا هستند و با فرصت طلبی از سوء تفاهم یا سهو مذکور، دنبال وادادگی دیگری برای مذاکره مستقیم با آمریکا هستند؟ 

اگر هم در تفسیر نظر حسین موسویان، سوءبرداشتی از مطلب تابناک برداشت شده و یا تابناک به درستی نتوانسته است که خروج ایران از همه تعهداتش در قبال خروج آمریکا از برجام را به تصویر بکشاند، بدین وسیله تصحیح می شود که موضع شفاف تابناک با توجه به مواضع پیشین و کنونی این است که ما مخالف هر گونه مذاکره با آمریکا هستیم؛تابناک مخالف هر گونه مذاکره مستقیم با آمریکا در شرایط فعلی است و اگر رسانه دولت می خواهد مکنونات قلبی‌شان را برای مذاکره با آمریکا به اسم تابناک،بنویسد سهو و سوتفاهم رخ داده را تصحیح می کنیم و به شجاعت و صراحت اعلام می کنیم که مخالف وادادگی دولتی و رسانه های حامی او در مقابل آمریکا هستیم؛ اگر آنان صداقت دارند می تواند به مانند ما شفاف موضع خود را اعلام کنند؟آیا با پیشنهاد تابناک موافقت می کنند تا کمپینی رسانه ای دال بر مخالفت هرگونه مذاکره مستقیم با آمریکا راه اندازی کنیم؟آیا رسانه های دولت و حامیان آنان در خبر آنلاین موافق هستند که هر نوع تحرک رئیس جمهور و دولتی ها را برای مذاکره با آمریکا محکوم کنند؟