رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در راستای توسعه همکاری‌های بین‌المللی، راه های بررسی تفاهم همکاری بین دو دانشگاه علوم پزشکی اراک و دانشگاه دمشق از طریق ویدئو کنفرانس بررسی شد.
کد خبر: ۹۹۹۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴ 06 October 2021

 

به گزارش تابناک مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان در حاشیه این ویدیو کنفرانس که با حضور معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اراک، مدیر امور بین الملل دانشگاه و با حضور رییس و تعدادی از معاونین دانشگاه دمشق برگزار شد، افزود: استان مرکزی یک استان صنعتی و به عنوان قلب صنعتی کشور محسوب می‌شود و صنایع های متفاوتی مانند آلومینیوم، آب سنگین، پالایشگاه، پتروشیمی و دیگر صنایع در این استان فعال می باشند.
وی افزود: یکی از ماموریت های اصلی و مرجعیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک بحث آلاینده‌ها می باشد که اقدامات تحقیقاتی، پژوهشی و درمانی بسیاری در این حوزه در حال انجام است و بستر مناسبی برای گسترش روابط بین‌المللی می باشد تا از ظرفیت و تجارب، استفاده ای دوطرفه و تعاملی مطلوب برقرار شود.
دکتر جمالیان گفت: از این رو به منظور افزایش تعاملات در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و استفاده از توانمندی‌های مشترک دو دانشگاه، به ‌ویژه انجام پروژه‌های مشترک آموزشی و پژوهشی نو از رییس دانشگاه دمشق و معاونین ایشان دعوت به بازدید از شهر اراک و دانشگاه علوم پزشکی اراک می کنیم تا از نزدیک شاهد ظرفیت و توانمندی های دانشگاه باشند.
وی ادامه داد: خدا را شاکریم که در چند سال اخیر در بحث روابط بین الملل دانشجویان متفاوت از کشورهای مختلف در دانشگاه علوم پزشکی اراک حضور پیدا کردند و از ظرفیت رشته‌های تخصصی، عمومی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، استفاده خوبی شده است و امیدمی رود بتوانیم تعاملات خوبی با کشور دوست و همسایه سوریه داشته باشیم و از ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی اراک و دمشق در مباحث تحقیقاتی، آموزشی، پژوهشی و توریست درمانی تعامل دو طرفه برقرار شود.
وی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی اراک چندین مرکز تحقیقاتی فعال در مباحث مختلفی همچون طب سنتی، غدد و..‌. وجود دارد که اقدامات تحقیقاتی متفاوتی در آنها انجام می‌گیرد و امید می رود از ظرفیت مجلات دانشگاه دمشق نیز برای محققین دانشگاه علوم پزشکی اراک به خصوص در بحث آلاینده ها استفاده کامل را داشته باشیم تا به موازات آن مقالات مناسبی برای دو کشور تولید و انتشار شود چرا که مطمئناً تبادلات علمی، تحقیقاتی و آموزشی باعث پیشرفت و پیشبرد اهداف دو دانشگاه خواهد شد.
دکتر جمالیان تاکید کرد: استان مرکزی یکی از قطب‌های درمان سرطان با به روز ترین مجهز ترین دستگاه ها در غرب کشور است و دستگاه شتاب‌دهنده بیمارستان آیت الله خوانساری جز جدیدترین دستگاه های روز دنیا است که در این مرکز بیمارانی که نیاز به رادیوتراپی و اشعه درمانی دارند، خدمات درمانی خود را با بهترین کیفیت دریافت می کنند.
وی اظهارداشت: مرکز درمان ناباروری دانشگاه یکی از مجهزترین مراکز با وسایل به روز است و بیماران می توانند خدمات تشخیصی و درمانی خود را با مراجعه به مرکز مربوطه دریافت کنند و وجود متخصصین و فوق تخصص های با تجربه در درمان بیماران مغز و اعصاب یکی از نقاط قوت دانشگاه علوم پزشکی اراک و استان مرکزی است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: با توجه به اینکه استان مرکزی در شاهراه مواصلاتی شرق به غرب کشور قرار گرفته و متاسفانه حوادث ترافیکی بسیاری در استان وجود دارد لذا بیماران ترومایی در استان زیاد می باشد که همین امر باعث اختصاص یکی از بیمارستان‌های اصلی استان به درمان بیماران ترومایی شده است که علاوه بر خدمات درمانی، کارهای تحقیقاتی چشمگیری در رشته های متفاوت ارتوپدی، جراحی، مغز و اعصاب و عمومی در دست انجام و بررسی می باشد.
رییس دانشگاه دمشق هم گفت: دانشگاه دمشق یک دانشگاه عمومی و شامل کلیه تخصص های پزشکی و غیر پزشکی می باشد و باید در این تفاهمنامه دو دانشگاه انتظارات خود را از یکدیگر بیان کرده تا بتوان حداکثر استفاده را از تجارب یکدیگر داشته باشیم.
وی افزود: این ملاقات یکی از مهم ترین ملاقات های دانشگاه دمشق با دانشگاههای خارجی می باشد و امید می رود هرچه سریعتر این تفاهم نامه عملی و به صورت کتبی و رسمی به مرحله اجرایی برسد.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: نتایج، تحقیقات و فعالیت های مستمر در حوزه های تصفیه آب آشامیدنی و بهینه سازی آن ها، آلاینده های هوا و خاک یکی از دستاوردهای بسیار مهم و چشمگیر دانشگاه علوم پزشکی اراک است که می توان آن را یک اصل مهم در انتقال تکنولوژی با دانشگاه دمشق دانست تا با استفاده از ظرفیت علمی و اساتید با تجربه و مجرب دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک حداکثر مساعدت را در رفع مشکلات و چالش ها با دانشگاه دمشق به کار ببریم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار