مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: از سوی اداره کل موزه‌های وزارتخانه این آمادگی وجود دارد تا خانه تاریخی مقدس‌زاده ساوه را به موزه‌ای مدرن برای نگهداری آثار و اشیاء باستانی شهرستان و همچنین بازدید علاقمندان تبدیل کند.
کد خبر: ۹۹۸۲۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸ 02 October 2021

 

به‌گزارش تابناک مرکزی، مصطفی مرزبان افزود: در حاشیه سفر محمد حسین طالبیان مشاور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به شهرستان ساوه و بازدید از روند مرمت کاروانسرای باغ شیخ که یکی از آثار معرفی شده به یونسکو برای ثبت جهانی است با تدابیر اتخاذ شده و مساعدت فرماندار ساوه یکی از خانه‌‎های تاریخی شهر ساوه به نام مقدس‌زاده تحویل اداره کل میراث‌فرهنگی استان مرکزی خواهد شد و در قالب تفاهمنامه‌ای زمینه تبدیل این مکان به موزه آثار تاریخی شهرستان فراهم می‌شود.
به گفته مشاور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور به دلیل اینکه ساوه تاکنون موزه‌ای نداشته است، در صورتی که خانه تاریخی مذکور شرایط لازم را داشته باشد به سرعت زمینه‌های تبدیل آن به موزه اجرا خواهد شد.
او اظهارداشت : از سوی اداره کل موزه‌های وزارتخانه این آمادگی وجود دارد تا خانه تاریخی مقدس‌زاده ساوه را به موزه‌ای مدرن برای نگهداری آثار و اشیاء باستانی شهرستان و همچنین بازدید علاقمندان تبدیل کند.
فرماندار ساوه در این بازدید گفت: ساوه از مناطق باستانی و تاریخی کشور با بهره‌مندی از آثار و ابنیه متعدد مانند کاروانسراهای باغ شیخ و آوه، مساجد جامع و سرخ، بارگاه اشموئیل نبی و همچنین مهد مردان بزرگ و اثرگذاری چون سلمان ساوجی است و داشتن یک موزه مدرن و زیبا حق مسلم مردم این دیار است.
علی میرزایی افزود: از آنجا که به وجود تکثر آثار تاریخی، فرهنگی و باستانی، شهرستان ساوه از وجود موزه‌ای برای نگهداری، معرفی و بازدید علاقمندان بی‌بهره بود از این رو با تدابیر اتخاذ شده قرار است خانه تاریخی مقدس زاده را در قالب تفاهمنامه‌ای به میراث‌فرهنگی واگذار کنیم تا ساز و کار ایجاد موزه در این بنا فراهم شود.
میرزایی گفت: تلاش ما این است که این اتفاق به زودی محقق شود و موزه‌ای متناسب با پیشینه و تمدن تاریخی و باستانی شهرستان ساوه برای بازدید مردم و گردشگران راه اندازی شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار