فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از ثبت ۶۰۰ اثر تاریخی این استان در سامانه میراث بان خبر داد.
کد خبر: ۹۱۶۸۴۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹ 15 November 2020

 

به گزارش تابناک مرکزی، سرهنگ محمد خسروی افزود: سامانه میراث بان توسط یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طراحی شد و در شهریور ماه سال جاری در اختیار استان‌ها قرار گرفت که اداره کل استان مرکزی با بکارگیری نرم‌افزار فوق تاکنون موفق به ثبت تعداد ۶۰۰ اثر از مجموع آثار تاریخی سطح استان شده است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی یادآورشد: از مزایای سامانه میراث بان می‌توان به ثبت نام و شناسنامه اثر، موقعیت جغرافیایی و اهمیت امنیت پایدار و بازدید ادواری، ثبت طول و عرض جغرافیایی توسط گوگل مپ، فاصله تقریبی اثر تا اولین پایگاه میراث فرهنگی، ثبت تخلفات در منطقه، بررسی آثار تخریب و ارسال مستندات تصویری اشاره کرد.
سرهنگ خسروی "جایگزین کردن روشهای نوین حفاظت، گستردگی آثار و نبود امکانات لجستیک برای نظارت بر آثار تاریخی" را از دلایل طراحی نرم‌افزار میراث‌بان ذکر کرد و گفت: با ثبت آثار در سامانه میراث‌بان علاوه بر ایجاد بانک اطلاعاتی، نظارت دقیق و مستمر بر روی آثار تاریخی صورت خواهد گرفت.
خسروی افزود: آثار تاریخی شهرستان اراک، شازند، سایت آوه، مسجد جامع ساوه، منزل میرشکرایی و مسجد شش ناو در شهرستان تفرش از مهمترین آثار ثبت ‌شده در این سامانه هستند و سایر آثار ثبتی استان تا پایان سال در این سامانه ثبت می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار