گروه تحقیقاتی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک، با همکاری محققان دانشگاه مالزی موفق به ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه شدند.
کد خبر: ۹۰۸۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲ 12 October 2020

 

به گزارش تابناک مرکزی، در پژوهشی مشترک بین محققین گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک و دانشگاه صنعتی مالزی (UTM) امکان تشخیص ویروس کووید-۱۹ از طریق آزمایش بزاق بیمار به عنوان یک روش نسبتا ایمن و قابل اطمینان برای کنترل اپیدمی کرونا میسر شد.
دکتر محمد ولاشجردی عضو گروه تحقیقاتی این طرح پژوهشی دراین باره گفت: این پژوهش با مشارکت دکتر علیرضا سماواتی، دکتر قاسم عیسی آبادی بزچلوئی از دانشگاه اراک و پرفسور احمد فوزی اسماعیل از چهره­های شناخته شده مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی مالزی و همکاران ایشان انجام گرفت که امکان تشخیص این ویروس در زمان بسیار کوتاه را مقدور ساخته است.
وی در تشریح شیوه عملکرد این سنسور افزود: برای تشخیص ویروس کرونا از سنسور فیبرنوری لایه نشانی شده با طلا و گرافن اکساید استفاده شده است.
وی ادامه داد:این سنسور از طریق تغییر در طول موج و شدت نور دریافتی به وسیله انالیزر اپتیکی قادر به تشخیص وجود ویروس در بزاق بیمار می‌باشد.
دکترولاشجردی اظهارداشت: اساس کار این سنسور، برهمکنش موج پلاسمون سطحی در بین سطوح طلا و گرافن اکساید، و موج منتشر شده درون فیبر نوری است و با قرار گرفتن سنسور در بزاق بیمار تغییرات طول موج و شدت آن نسبت به زمانی که سنسور در بزاق فرد سالم قرار گرفته است وجود ویروس را مشخص می‌کند.
دکتر ولاشجردی با اشاره به زمان کوتاه تشخیص کرونا به وسیله سنسور طراحی شده توسط این گروه تحقیقاتی یادآورشد: در این پژوهش نمونه بزاق دهان بیماران مبتلا به کوید-۱۹ با متوسط سن ۵۸/۵ سال در محدوده سنی ۳۴ تا ۷۲ سال توسط سنسور ساخته شده مورد بررسی قرار گرفت و نتایج حاصل از عملکرد سنسور حاکی از تغییرات معنادار طول موج دریافتی و شدت آن با افزایش تعداد ویروس کرونا در مراحل مختلف بیماری است.
وی افزود: برای بیماری که در مراحل پیشرفته بیماری است تغییرات طول موج و شدت به ترتیب ۱/۱۲ نانومتر و۲/۰۱ دسی بل و برای فرد مبتلا به ویروس که در مراحل ابتدایی بیماری است ۰/۹۸ نانومتر و ۱/۳۲ دسی بل گزارش شده است و مدت زمان پاسخ سنسور به وجود ویروس بسیار کوتاه و در حدود چند ثانیه است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار