محققان دانشگاه اراک به واسطه انجام تحقیقات کاربردی در دانشگاه موفق به ساخت نانوذراتی با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شدند.
کد خبر: ۸۸۷۸۰۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸ 15 August 2020

 

به گزارش تابناک مرکزی، گروه تحقیقاتی متشکل از دکتر میثم سلیمانی، عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی و با همکاری دکتر محمد ولاشجردی عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و دکتر ابوالفضل براتی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی و دکتر ژیلا شاطرآبادی فارغ التحصیل گروه فیزیک دانشگاه اراک، با استفاده از فناوری نانو موفق به ساخت نانوذراتی با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شدند.
دکتر میثم سلیمانی، سرپرست این تیم تحقیقاتی دراین باره گفت:هدف اصلی این پژوهش ساخت نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن و هدفمند سازی آنها به منظور استفاده همزمان در فرایند هایپرترمیای مغناطیسی و همچنین تشخیص سلول های سرطانی با گیرنده های سطحی CD۴۴ بود که در طیف وسیعی از سلول های سرطانی از جمله سرطان ریه، کبد، و سرطان سینه ظاهر می شوند.
وی افزود: نانوذرات سنتز شده در این پژوهش قادر خواهند بود با ورود به بدن و قرارگیری در جریان خون با توجه به شناساگرهای سطحی که بر روی آنها قرار گرفته است، به سلول های سرطانی با گیرنده‌های CD۴۴ متصل شوند، و سپس با اعمال میدان رادیوفرکانسی و تولید گرما باعث مرگ سلول های سرطانی شوند.
وی در تشریح تمایز این نانو ذره تولید شده با نمونه های قبل گفت: عموماً ساخت این نوع از نانوذرات در سایز و مورفولوژی مطلوب و همچنین زیست سازگاری و هدفمند سازی آنها از طریق یک سری مراحل شیمیایی متعدد و بصورت پشت سرهم انجام می گیرد که ساخت این نانوذرات را بسیار پیچیده و هزینه بر می کند.
دکتر سلیمانی ادامه داد: از ویژگی های مهم نانوذرات ساخته شده در این پژوهش، می توان به ساخت نانوذرات و هدفمند سازی آنها با مولکول‌های سطحی هیالورونیک اسید بصورت تک مرحله ای اشاره کرد که علاوه بر زیست سازگاری بسیار مطلوب نانوذرات، توانایی تشخیص سلول های سرطانی از سلول های سالم و همچنین توانایی تولید حرارت تحت میدان رادیوفرکانسی را به دنبال دارد.
وی با اشاره به نقش فناوری نانو در درمان بیماری سرطان، موفقیت این پژوهش را حاصل انجام تحقیقات و پایان نامه کاربردی در دانشگاه دانست و گفت: استفاده از فناوری نانو سبب می شود سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و سلول های سرطانی با کم ترین آسیب رسانی به بافت ها و اندام های سالم بدن از بین بروند.
وی یادآورشد: امروزه بسیاری از دانشگاه ها و شرکت ها در سراسر دنیا در حال انجام مطالعه و آزمایش در این حوزه هستند و امید می‌رود در آینده‌ای نزدیک نانو فناوری انقلابی شگرف در حوزه درمان ایجاد کند، بنابراین انجام تحقیقات و پایان نامه های کاربردی در دانشگاه ها گام مؤثری در نیل به این هدف خواهد بود.
وی افزود: همچنین در دیگر پژوهش مشترک انجام شده با دانشگاه علوم پژشکی تهران، عملکرد نانو ذرات هدفمند اکسید آهن در راستای تشخیص و درمان تومور سرطان سینه در مدل حیوانی به روش هایپرترمیا مورد آزمایش قرار گرفت که نتایج آن در مجله Scientific Reports از انتشارات Nature در سال ۲۰۲۰ به چاپ رسیده است.
دکتر سلیمانی اظهارداشت: امروزه بکارگیری نانوذرات مغناطیسی در پزشکی به ویژه در حوزه تشخیص و درمان سرطان توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است.
وی با بیان اینکه در حوزه درمان سرطان، یکی از کاربردهای نانوذرات مغناطیسی، استفاده آنها در روشی بنام هایپرترمیا یا "گرما درمانی" است افزود: اساس این روش بر مبنای افزایش دمای سلول‌های سرطانی در محدوده ۴۲ تا ۴۸ درجه سانتیگراد است که سبب آسیب و یا مرگ سلولهای سرطانی می شود.
وی با بیان اینکه در درمان سرطان به روش هایپرترمیای مغناطیسی، نانوذرات مغناطیسی توسط جریان خون و یا بطور مستقیم به درون تومور تزریق می شوند ادامه داد: اعمال یک میدان مغناطیسی خارجی با یک شدت و محدوده فرکانسی معین باعث افزایش دمای نانوذرات و به دنبال آن مرگ سلول های سرطانی می شود.
دکتر سلیمانی گفت: از دیگر کاربردهای نانوذرات مغناطیسی در حوزه تشخیص سرطان، می توان به کاربرد آنها در تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اشاره کرد که یک ابزار قدرتمند برای تشخیص و تصویر برداری از تومورهای سرطانی است.
نتایج این پژوهش در مجله Carbohydrate Polymers از انتشارات Elsevier با ضریب تاثیر ۷,۱۸ به چاپ رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار