مدیر روابط عمومی دانشگاه اراک گفت: دکتر آبتین عبادی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی این دانشگاه در جمع 100 سرآمد علمی کشور قرار گرفت.
کد خبر: ۸۵۲۶۳۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸ 20 May 2020

 

 به گزارش تابناک مرکزی، حسین مستعان با اشاره به شیوه انتخاب و مکانیزم رقابتی در این فدراسیون افزود: این فدراسیون سالانه ۱۰۰ نفر از اعضا هیات علمی کشور در کل رشته های پزشکی و غیر پزشکی  که دارای دستاوردهای پژوهشی برتر هستند را رصد،  شناسایی، ارزیابی و حمایت می کند.
وی یادآورشد: شرایط اولیه برای ورود به فرآیند ارزیابی سرآمدان علمی سالانه براساس شاخص معتبر علم سنجی انجام می شود.
وی محقق عضو هیأت علمی یک موسسه علمی- پژوهشی کشور ،دارا بودن حداقل یک مقاله منتشر شده در نشریات برتر (مقاله برتر) مورد تأیید فدراسیون به عنوان نویسنده مسئول دربازه زمانی  مشخص با آدرس (Affiliation) یکی از مؤسسات پژوهشی ایران، ارائه سخنرانی به عنوان سخنران کلیدی یا مدعو (سخنرانی معتبر) در کنگره‌های معتبر جهانی مورد تأیید فدراسیون شرط اولیه برای ورود به فرآیند ارزیابی وقرار گیری در جمع سرآمدن علمی کشور است.
وی یادآورشد: شناسایی و انتخاب سرآمدان علمی توسط فدراسیون انجام می‌شود و نیازی به ارسال مدرک و اقدام خاصی نیست و تمامی اطلاعات از پایگاه اطلاعاتی Web of Science استخراج می‌شوند. مستعان با بیان اینکه اعتبار علمی افراد در صورتی که دارای شرایط اولیه باشند، سنجیده و امتیازدهی و رتبه‌بندی می‌شوند افزود:برای محاسبه اعتبار علمی افراد از دو شاخص کیفیت انتشارات (تعداد مقاله‌های برتر، تعداد سخنرانی‌های معتبر، میانگین ارجاعات و شاخص اچ (h-index) هر فرد تقسیم بر سن علمی افراد) و ارجاعات باکیفیت (تعداد ارجاعات از نشریات برتر) استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه این افراد براساس اعتبار علمی رتبه‌ دهی و حمایت می‌شوند اظهارداشت: این حمایتها شامل پژوهانه‌های نقدی، گرنت‌های خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، حمایت از شرکت در کنگره‌های معتبر بین‌المللی، حمایت از جذب محقق پسادکتری است.
فدراسیون سرآمدان علمی کشور با هدف دستیابی به مرجعیت علمی با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و از ابتدای سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده است.
این برنامه در نظر دارد با شناسایی مستمر افراد توانمند و دارای بنیه علمی قوی و ارائه حمایت‌های ویژه از این افراد، کشور را به سمت مرجعیت علمی در منطقه سوق دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار