کمک هزینه معیشتی
سخنگوی ستاد طرح معیشتی خانوار گفت: نتیجه ثبت‌نام‌ها برای دریافت کمک هزینه معیشتی خانوار تا سه هفته آینده اعلام می‌شود
کد خبر: ۸۰۲۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹ 02 December 2019
۳ ابهام در واریز یارانه معیشتی/ یارانه برخی اعضای خانوارهای زیر ۵ نفر واریز نشد
حسین میرزایی امروز در برنامه زنده سلام صبح بخیر اعلام کرد: نتیجه ثبت‌نام کسانی که برای دریافت کمک هزینه معیشتی خانوار نام‌نویسی کرده‌اند، سه هفته ‌آینده اعلام می‌شود و از امروز مشکل ارسال پیامک برای این افراد رفع می‌شود و برای آن‌ها پیامک ا. رسال خواهد شد.  
وی با بیان اینکه در استان تهران ۵۷.۲ درصد افراد مشمول دریافت کمک هزینه معیشتی حمایتی شده‌اند، گفت: در خود شهر تهران از هر ۱۰ نفر به طور میانگین ۲.۵ تا ۳ نفر کمک هزینه دریافت کردند، اما در استان سیستان و بلوچستان به طور میانگین ۸۲.۱ درصد از جمعیت مشمول دریافت کمک هزینه معیشت خانوار شده‌اند.  

میرزایی به خاطر اینکه به خاطر محدودیت منابع مجبور هستیم معیار برای افراد در نظر بگیریم، گفت: کسانی که در تهران ساکن هستند، اگر دارای خانه ملکی بالای یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان باشند، مشمول نمی‌شوند، زیرا طبق اعلام بانک مرکزی در ۶ آبان ۹۸ قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران به طور میانگین ۱۲.۷ میلیون تومان بوده و عنوان مثال کسی که یک خانه ۹۵ تا ۹۶ متری دارد، ارزش آن بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون می‌شود و بنابراین به خاطر محدودیت منابع مشمول کمک هزینه معیشت نمی‌شود.  

وی همچنین از معیار‌های دیگر برای آزمون وسع مالی این گونه اعلام کرد که مجموع درآمد و هزینه‌ها برای یک خانوار یک نفره ۴ میلیون تومان، دو نفره ۵، سه نفره ۶، چهار نفره ۷ و ۵ نفره به بالاتر ۸ میلیون تومان درامد در ماه در نظر گرفته؛ ارزش خودروی سواری بیش از ۳۰۰ میلیون تومان و خودروی عمومی بیش از ۴۰۰ میلیون تومان، ارزش خانه در تهران بیش از ۱.۲ میلیارد تومان و در شهرستان‌ها بیش از ۹۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده؛ همچنین کسانی که از سال ۹۴ به بعد سه سفر خارجی غیرزیارتی داشته باشند و یا کارفرمایانی که بیش از ۳ کارگر بیمه شده داشته باشند، مشمول حمایت معیشتی نمی‌شوند.  

میرزایی همچنین در مورد این که باید از کارفرمایان و کارگران حمایت شود، گفت: برای حمایت از کارگر و تولید باید یک همگرایی در سیاست‌ها وجود داشته باشد و این بحث درستی است که باید از تولیدکننده حمایت شود.  

سخنگوی ستاد طرح معیشتی خانوار همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر وزارت کار و رفاه اجتماعی چنین بانک اطلاعاتی دارد که به راحتی درآمد افراد را شناسایی می‌کند، چرا برای دریافت مالیات از ان استفاده نمی‌شود و این همه فرار مالیاتی افراد پولدار وجود دارد، گفت: ما در پایگاه رفاه ایرانیان اطلاعاتی می‌بینیم که گاهی با گفته افراد فرق دارد و، اما سه هفته آینده نتیجه همه درخواست‌ها برای دریافت کمک هزینه معیشتی به صورت قطعی از طریق وزارت رفاه و قبل از واریزی بعدی کمک هزینه معیشتی اعلام می‌شود.

همچنین مجری برنامه گفت: ۳۰۰ هزار خانوار ثروتمند هستند که بیش از یک میلیارد تومان گردش مالی در سال دارند، در حالی که حتی یک ریال هم مالیات نداند، چگونه این افراد شناسایی می‌شوند.  

میرزایی در پاسخ گفت: از طریق قراردادها، معاملات مسکن و سایر معاملات که باید به صورت شفاف اعلام شود این افراد شناسایی می‌شوند و کد رهگیری برای معاملات به خاطر همین مساله است که باید بنگاه‌های ملکی کد رهگیری به مردم بدهند و در این قضیه اگر درآمد‌ها شفاف شود، کل مردم ایران برنده هستند و هم به نفع مردم و هم به نفع کشور است.  

وی در مورد کسانی که اعتراض خود را در سامانه حمایت اعلام کردند، گفت: کسانی که درخواست رسیدگی مجدد به حساب‌های خود دارند و کمک هزینه معیشتی نگرفتند با استفاده از شماره ملی و شماره حسابی که یارانه آن‌ها در آن واریز می‌شود با ثبت‌نام در سایت Hemayat.mcls.gov.ir اقدام کرده و درخواست خود را در آن ثبت کنند و ما استعلام می‌گیریم و مجموع درآمد و هزینه خانوار در آن سنجیده می‌شود و به یک عددی می‌رسیم که نتیجه قطعی آن سه هفته آینده اعلام می‌شود و از امروز هم به سرپرستان خانوار پیامک داده می‌شود.  

سخنگوی ستاد طرح معیشتی خانوار همچنین گفت: ۶۰ میلیون نفر در غالب ۱۸ میلیون خانوار از افراد یارانه‌بگیر در مرحله اول کمک هزینه معیشتی دریافت کردند و ۲۵ میلیون نفر از افراد جامعه طبق معیار‌های وزارت رفاه مشمول این کمک هزینه نشده‌اند که اگر درخواست بدهند تقاضای آن‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که اگر مشمول شدند، در لیست دریافت کمک هزینه قرار می‌گیرند، وگرنه مشمول نمی‌شوند.  
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار