خام فروشی و بی توجهی به فرآوری سنگ، توسعه این صنعت را در استان مرکزی با مشکل مواجه کرده است
کد خبر: ۷۷۸۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۶ 08 September 2019

 به گزارش تابناک مرکزی به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ از اراک به سمت محلات و نیمور که حرکت می‌کنی کوه‌ها و تپه‌های سفید رنگ سنگ از دور دست درخششی جذاب دارد.

درخشش سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند
کمی بیشتر دقت کنی کارگاه‌های متعدد سنگبریدر این مناطق، حکایت از رونق بازار سنگ و ثروت خدادادی معادن آن دارد، رونقی که گاهی با خام فروشی سنگ، تولید داخلی را تضعیف و چرخ صنعت خارجی‌ها را با شتاب بیشتری می‌چرخاند.
هر سال هم نمایشگاه‌های بین المللی سنگ، معدن و صنایع وابسته آن در نیمور شهرستان محلات با هدف جذب سرمایه گذار، عقد قرارداد‌های داخلی و خارجی و استفاده از ظرفیت‌های معدنی این شهرستان برگزار می‌شود تا این صنعت عظیم و پر مایه در مسیر رشد و توسعه روزافزون قرار گیرد، اما موانع بزرگی چرخش چرخ‌های این صنعت را کند و گاهی متوقف می‌کند که مهمترین آن موضوع خام فروشی است.
ثروتی سرشار در دل زمین...
سالانه ثروت هنگفتی از استخراج، فروش و صادرات سنگ تراورتن نصیب کشور‌های جهان می‌شود و این درحالی است که به گفته احسانی رییس معدن سنگ محلات سود سرشار این محصول تنها از معادن این شهرستان سالانه به ۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

درخشش سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند
بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ تن ذخائر معدنی استان مرکزی...
ذخایر معادن استان مرکزی به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ تن می‌رسد و بیش از ۱۰۰ معدن سنگ و ۲۰۰ واحد سنگبری در استان و عمدتا در محلات و نیمور فعالند.
این را هم بگویم که معادن استان مرکزی شامل سنگ آهن، سرب، روی، منگنز، بارتیتین، تراورتن، گچ و سنگ نمک هم می‌شود که البته معادن سنگ ساختمانی و تِراوِرتن محلات حسابی جدا در میان معادن دارند و یک سوم آن به میزان بیش از ۳۵ میلیون تن، را شامل می‌شود.
 

 Ø¯Ø±Ø®Ø´Ø´ سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند

 

۴ میلیارد تن حجم ذخایر سنگ‌های تزیینی استان مرکزی...
بد نیست بدانید حجم ذخایر سنگ‌های تزیینی یا همان تراورتن در جهان ۱۵ میلیارد تن است که از این میزان ۴ میلیارد تن در هزار و ۳۰۰ معدن در ایران واقع شده، حال آنکه ۶۰ درصد این میزان تنها در شهرستان محلات استان مرکزی وجود دارد.
ذخایر سنگ ایران از نظر تنوع در رتبه نخست جهان قرار دارد.
سالانه ۲ و نیم میلیون تن سنگ تراورتن، تنها از معادن محلات استخراج می‌شود که برای سه هزار نفر شغل ایجاد کرده است.
سنگ‌های تزئینی تراورتن مشتریان خاص خود را در ایتالیا، ترکیه، روسیه، آسیای میانه و به ویژه کشور‌های عربی دارند که به صورت خام به آن‌ها صادر می‌شود.

درخشش سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند
سنگ‌های درخشانی که مکدر شده اند...
استان مرکزی استانی است که به دلیل قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی دارای معادن مختلفی است و سنگ تنها نمونه‌ای از آن است که این روزها، روزگار خوشش مکدر شده و سودی که می‌تواند به جیب فرزندان این آب و خاک برود را از آنان دریغ کرده است.
عبدالهی از تولید کنندگان سنگ محلات، با بیان اینکه، سنگ در محلات بیش از ۵۰ سال سابقه دارد و بهترین سنگ‌ها از معادن محلات و نیمور تولید می‌شود می‌گوید: مقاومت بالا، برش و صیقـل پذیری ایده ال و زیبایی از ویژگی‌های سنگ این منطقه است.
در کنار این ویژگی ها، ارزانی قیمت در مقایسه با سایر سنگ‌ها و شرایط مناسب استخـراج، از مزایای صنعت سنگ محلات است.

درخشش سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند
کم توجهی به فرآوری سنگ بزرگترین مشکل پیش رو...
مشکل اصلی از آنجا شروع شد که نبود صنایع فرآوری سنگ در استان مرکزی، ناگزیر معدن داران را به سمت خام فروشی سوق داد.
سنگ محلات در بازار‌های جهانی از ارزش بالایی برخوردار است که متاسفانه به علت کم توجهی به فرآوری آن سود سرشاری نصیب کشور‌های دیگر جهان می‌شودکه سنگ را از ما می‌خرند، فرآوری می‌کنند و به چندین برابر قیمت به کشور‌های هدف می‌فروشند.
تولیدات شاخص معدنی استان مرکزی مانند سولفات سدیم، سرب و روی پس از فرآوری صادر می‌شود، اما حلقه گمشده در بخش تولیدات معدنی در استان مرکزی کمبود یا نبود صنایع فرآوری است که به ناچار بخش عمده تولیدات یا صادر نمی‌شود یا به صورت خام صادر می‌شود که ارزش افزوده چندانی به دست نمی‌آید.

 Ø¯Ø±Ø®Ø´Ø´ سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند

توسعه ماشین آلات معدنی، راهکاری مناسب برای جلوگیری از خام فروشی...
رئیس سازمان نظام مهندسی معادن استان مرکزی معتقد است: توسعه تولیدات و جلوگیری از خام فروشی سنگ ها، نیازمند توسعه ماشین آلات معدنی است.
احمد غلامی با اشاره به اینکه درصد معادنی که با ابزارآلات جدید و مدرن کار می‌کنند کم است گفت: در کنار خام فروشی، قطعه‌های زیادی از سنگ‌ها در کنار فرآوری درو ریخته می‌شود که ضروری است با توسعه ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز از هدرروی آن‌ها جلوگیری کرد.

 

ضرورت استفاده از روش‌های نوین بهره برداری...
بدون تردید توسعه ماشین آلات سنگبری از خام فروشی و صادرات سنگ جلوگیری می‌کند.
حجت الاسلام سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی توسعه فناوری تولید سنگ را ضروری دانسته و می‌گوید: استفاده از روش‌های نوین استخراج و سنگبری در معاون سنگ گام نخست تولید بهینه و تهیه محصول مرغوب برای صادرات است.

درخشش سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند
خام فروشی معضل اصلی معدن کاران استان مرکزی...
آمار دقیقی از صادرات کوپه‌های خام سنگ محلات وجود ندارد، اما به دلیل وجود دلال‌ها بخشی از سنگ به صورت خام صادر می‌شود.
عضو اتحادیه سنگ محلات با بیان اینکه صادرات سنگ به صورت فرآوری شده باید اولویت صادرات باشد می‌گوید: سنگبران و معدن کاران به حمایت و دریافت تسهیلات ارزان قیمت نیاز دارند.
رضایی با اشاره به اینکه تنها ۵ درصد سنگ‌های فرآوری شده از محلات صادر می‌شود کلید گشایش در این بخش را ایجاد زمینه‌های صادرات محصولات فرآوری شده می‌داند.
او البته مالیات بر ارزش افزوده، کمبود نقدینگی و کم شدن ساخت و ساز در کشور به علت تورم را از دیگر مشکلات صنعت سنگ در کنار کهنه بودن ماشین آلات می‌داند.

درخشش سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند
مانع صادرات سنگ خام نشویم...
از سویی صنعتگران بخش سنگ کشور از خام فروشی گلایه دارند، اما از سوی دیگر برخی بر این باورند که نباید مانع خام فروشی سنگ شد.
رئیس انجمن سنگ ایران در این باره می‌گوید: مانع صادرات سنگ خام نشویم، اما باید برای فرآوری آن تلاش کنیم، چرا که گاهی خام فروشی سنگ بیشتر از فرآوری آن برای ما ارزآوری دارد.
ابواقاسم شفیعی چندی پیش گفته بود صنعت سنگ ترکیه و چین بازار سنگ ایران را تهدید می‌کند.
او با اشاره به وجود ایران هزار و ۹۵۰ معدن و ۶ هزار واحد سنگبری در کشور می‌افزاید: ذخایر شناخته شده صنعت سنگ کشور حدود ۴ میلیارد تن است و این در حالی است که تولید کشور ۱۵ میلیون تن است.

واردات بی‌رویه مانع رشد صنعت سنگ...
رییس انجمن سنگ ایران می‌گوید: واردات سنگ تزیینی و ساختمانی از کشور‌های ترکیه و چین، بازار سنگ ایران را به شدت تهدید می‌کند و نیاز است در این خصوص تصمیم سازی اصولی و کلان صورت گیرد.
ابوالقاسم شفیعی می‌افزاید: اقتصاد ایران نیازمند تحول بنیادین با الگوی اقتصاد مقاومتی است و در این راستا بسیاری از قوانین دست و پاگیر، اقتصاد ترحمی و عاطفی، هزینه بالای بیمه باید به نفع تولید کنندگان سنگ تغییر یابد.

 

 Ø¯Ø±Ø®Ø´Ø´ سنگ هایی که با خام فروشی بی فروغ شدند

صنعت سنگ نیازمند ترسیم نقشه راه توسعه...
استان مرکزی و شهرستان محلات از قطب‌های مهم در زمینه تولید سنگ‌های تزئینی ایران است که با دامنه تنوع محصولات و ذخائر غنی معدنی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و می‌طلبد که این جایگاه با نقشه راه مناسب روز به روز ارتقا یابد.
ایران از نظر موقعیت جغرافیایی خاص یکی از بزرگترین تامین کنندگان سنگ دنیا است چرا که از سمت شرق بین چین، هند، ویتنام، افغانستان و پاکستان و از غرب بین کشور‌های ترکیه، اردن، ایتالیا، اسپانیا، یونان و مصر قرار گرفته و موقعیت مستعدی برای بازاریابی محصولات معدنی دارد.

حرف آخر...
از آنجا که به گفته کارشناسان سنگ، ذخایر هر معدن سنگ در ایران برابر با ۳ میلیون بشکه نفت است و با توجه به شرایط مطلوب معادن کشور، تولید سنگ و به ویژه سنگ تراورتن و فرآوری آن می‌تواند بهترین انتخاب برای جایگزینی نفت باشد.
از سوی دیگر با توجه به اجرای سیاست‌های راهبردی اقتصاد مقاومتی که همواره مورد نظر و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، ممانعت از خام فروشی و توسعه و حمایت از بخش خصوصی در زمینه فرآوری این گنج گرانبها ثروت سرشاری را به اقتصاد کشور تزریق کند. /

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار