کد خبر: ۷۷۶۲۵۷
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶ 30 August 2019

اتحادیه اروپا قصد دارد توان خود در تشکیل یک ائتلاف دریایی را به بوته آزمون بگذارد. این طرح، بخشی از یک بسته امنیتی است که ممکن است گسترش داده شده و در تنگه هرمز هم به کار گرفته شود. 

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت، هدف از این طرح مقابله با تهدیدهای فزاینده علیه آزادی و امنیت تردد دریایی است و به موجب آن کشورها در قالب یک همکاری داوطلبانه اقدام به تبادل اطلاعات خواهند کرد. 

موگرینی در یک کنفرانس خبری بعد از نشست غیررسمی وزرای دفاع اتحادیه اروپا در هلسینکی گفت: «ما دیروز درباره حضور هماهنگ دریایی در مناطقی که برای اتحادیه اروپا اهمیت راهبردی دارند، رایزنی کردیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، این طرح در مراحل اولیه بوده و قرار است ابتدا در خلیج گینه (منطقه‌ای کاملاً متفاوت با تنگه هرمز) به آزمون گذاشته شود. 

وی اضافه کرد: گسترش این طرح، به نحوی که تنگه هرمز را هم شامل شود، گزینه‌ای است که ممکن است با گذشت زمان محقق شود. او تأکید کرد: «اما ما هنوز در مراحل اولیه هستیم.»

دولت آمریکا قبل از این از متحدانش خواسته به یک ائتلاف دریایی که قرار است در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز فعالیت کنند بپیوندند. فقط آمریکا، بحرین و استرالیا به این ائتلاف پیوسته‌اند. 

آلمان و فرانسه ماه پیش مستقیم درخواست آمریکا برای مشارکت در این ائتلاف را رد کردند. 

موگرینی گفت که طرح اتحادیه اروپا اولین بار چند ماه پیش از طرف خود اروپایی‌ها پیشنهاد شده و در واقع ربطی به تنش‌ها در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز ندارد.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار