مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: روند شیوع بیماری دامی لمپی اسکین در این استان مرداد ماه کاهشی شده و به کنترل درآمده است
کد خبر: ۷۷۳۷۶۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۸ 22 August 2019

روند شیوع بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی کاهشی شد

دکتر «محسن شانقی» روز پنجشنبه افزود: شیوع بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی از ابتدای خرداد ماه آغاز و در مدت یک ماه  ۱۵۵ کانون از این بیماری در شهرستان‌های مختلف استان مشاهده شد.

وی ادامه داد: شمار  کانون‌های بیماری لمپی اسکین با انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون، ضدعفونی جایگاه‌ها و بدن دام‌ها با مشاهده ۱۵ کانون در مرداد ماه به ۱۷۰ کانون افزایش یافت، اما کنترل این بیماری در دستور کار دامپزشکی استان مرکزی قرار گرفت.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: بیشترین کانون بیماری لمپی اسکین در این استان به ترتیب با ۶۹ کانون در شهرستان شازند و ۳۸ کانون در شهرستان خمین مشاهده شده و شهرستان آشتیان کمترین کانون را داشته است.

دکتر شانقی گفت: ۳۲۳ دام در این کانون‌ها به بیماری لمپی اسکین مبتلا شده و ۲۵ راس دام بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شده است.

وی افزود:  ۹۳ هزار و ۲۱ راس دام سنگین از ابتدای سال جاری تا کنون برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در ۹۶۲  واحد روستایی و دامداری‌های صنعتی، سنتی و پروار بندی‌های استان ایمن سازی شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: چهار هزار و ۶۲۷ راس بدن دام و ۶۵۴ هزار متر مربع جایگاه دام در ۲۹۴ واحد  اپیدمیولوژیک برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در کانون‌های این بیماری و مناطق پر خطر استان مرکزی ضد عفونی و سم پاشی شده است.

شانقی اظهار داشت: توزیع هفت هزار برگ کارت اطلاع رسانی برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در بین روستائیان و دامداران استان مرکزیو برگزاری نشست‌هایی با اتحادیه دامداران سنتی، صنعتی و گوشتی از جمله اقدامات برای مهار این بیماری بوده است.

وی گفت: واکسن لمپی اسکین تولید داخل و وارداتی اکنون به میزان کافی در استان مرکزی وجود دارد و مشکلی در این زمینه نیست.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزایش بارندگی‌ها و ایجاد شرایط مناسب برای زاد و ولد حشرات، جمعیت حشرات در کشور و استان را از جمله مهمترین عوامل افزایش بیماری لمپی اسکین عنوان کرد.

لمپی اسکین بیماری پوستی ویروسی با سرعت انتشار بالا در دام سنگین (گاو، گوساله و گاومیش) است که عامل اصلی انتشار آن حشرات (پشه‌ها و مگس‌های خون خوار) است.
استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۸۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار