رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با بیان اینکه ۷۵ درصد ورودی‌ زندان‌ها در استان مرکزی در رابطه با موضوع مواد مخدر و اعتیاد هستند گفت: کمپ‌های غیرمجاز یکی از مهمترین مشکلات حوزه اعتیاد استان مرکزی است.
کد خبر: ۷۳۵۹۱۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸ 18 April 2019

 به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سرهنگ احمدرضا چگنی ظهر امروز در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر با اشاره به آمار دستگیری معتادان در نوروز امسال اظهار داشت: دستگیری تمام معتادان در سال گذشته 11 هزار و 208 نفر فقط در رابطه مستقیم با مواد مخدر دستگیر شدند که در سال قبل از آن  تعداد 7 هزار و 347 نفر بوده و کل دستگیری در ایام نوروز 98 یک هزار و 441 نفر که 400 نفر در راستای تبصره دو ماده 16 بوده که در این زمینه سهمیه‌ای به استان تعلق گرفت.

وی افزود: بر اساس میزان آلودگی شهرستان‌ها در سطح استان ظرفیت کمپ‌ها تقسیم‌بندی کردیم که شهرستان خمین ظرفیت 30نفری، ساوه45 نفر، فراهان 30 نفر اعلام کردیم که در این زمینه خمین 43 نفر، ساوه 50 نفر، فراهان 60 نفر، اراک و پلیس مبارزه با مواد مخدر هم 242 نفر و در مجموع 395 نفر دستگیری بر اساس تبصره دو ماده 16 داشتیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی ادامه داد: بر اساس ظرفیت موجود دستگیری‌ها انجام شد اما موضوع مهم مدت زمان نگهداری است که رعایت نشده بود به طوری که فرد پس از دو روز دستگیری رها می‌شد که در این زمینه آمارها بررسی می‌شود.

چگنی بیان کرد: اکنون 32 کمپ ترک اعتیاد در سطح استان مرکزی داریم که 17 کمپ ترک اعتیاد مرد و یک کمپ ترک اعتیاد بانوان است که هنوز راه‌اندازی نشده و باید ظرفیت کمپ هم بیشتر شود، در شازند 5 کمپ، دلیجان و محلات و تفرش دو کمپ، خنداب و فرمهین و آشتیان وکمیجان یک کمپ داریم.

وی تصریح کرد: مشکل مهم کمپ‌های غیرمجاز است که باید در این زمینه رسیدگی‌ و نظارت بیشتری انجام شود و موضوع دیگر 75 درصد از ورودی‌های زندان کسانی هستند که اعتیاد دارند یا در جریان مواد مخدر هستند، اهمیت موضوع را می‌رساند که باید یک برنامه‌ریزی منسجمی را در سطح استان داشته باشیم، شورای مبارزه با مواد مخدر فقط به دنبال این است که بودجه‌ای تخصیص داده شود اما نتیجه آن که در چه زمینه‌ای باید هزینه شود مشخص نیست. 

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی تصریح کرد: در زمینه مواد مخدر باید جدی وارد شد و جمع‌آوری معتادان تنها وظیفه پلیس نیست و اگر آمار معتادان متجاهر را در سطح استان بررسی کنیم بیشتر از 120 نفر نیست، اکنون تمام توجه پلیس دستگیری افراد معتاد است به طوری که یک فرد بیش از یک بار دستگیر و دوباره آزاد می‌شود بنابراین در  زمینه درمان هم باید بیشتر توجه شود و اقدامات لازم انجام گیرد.

چگنی خاطرنشان کرد: اگر ساماندهی معتادان به درستی انجام شود عرضه و تقاضا کاهش پیدا می‌کند و به صورت تخصصی می‌توانیم این کار را دنبال کنیم اکنون مشکل مهم عدم استاندارد بودن کمپ‌ها و ظرفیت محدود آنها و یا تعدادی هم عدم برخورداری از وضعیت بهداشتی مناسب است به همین سبب باید تیم تخصصی با آسیب‌شناسی دقیق تشکیل شود تا موضوعات کارشناسی شده و اثربخشی بالایی داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار