هشدار پلیس آگاهی استان درباره آگهی های مسکن؛
تابناک مرکزی: پلیس آگاهی استان مرکزی از شهروندان خواست تا مراقب کلاهبرداری در پوشش آگهی های خرید و فروش مسکن باشند.
کد خبر: ۶۸۸۵۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰ 09 December 2018

به گزارش تابناک مرکزی؛ درج آگهی های مسکن در روزنامه ها و سایت ها دلیلی بر صحت مطالب آن ها نیست وخرید و فروش ملک با نوشتن مبایعه نامه‌های جعلی امری است شایع و شهروندان زیادی درگیر این نوع کلاهبرداری می‌شوند.

ضرورت داشتن مسکن با مالکیت شخصی از آنجا ناشی می‌شود که گرانی اجاره مسکن و عدم ثبات قیمت‌ها، افراد را وادار می کند که با تهیه مسکن شخصی هرچند کوچک از پرداخت اجاره‌‌ بهایی که هر ساله افزایش می‌یابد، رها شوند؛ به همین منظور شهروندان اقدام به خرید و یا پیش خرید مسکن می کنند.

نکته قابل توجه در این زمینه دقت و هوشیاری خریداران و فروشندگان است که در اثر سهل انگاری در دام افراد سودجو و کلاهبردار نیفتند.

خریداران می بایست پیش از عقد قرارداد از صحت اطلاعاتی که درباره ملک ارائه می‌شود، مطمئن شوند و هنگام خرید ملک، زمین و آپارتمان، طرفین قرارداد (خریدار و فروشنده) باید از وضعیت سند آگاهی داشته باشند.

سند باید به رؤیت خریدار برسد و با مشخصات ملک، زمین یا آپارتمان مطابقت داشته باشد و در بعضی موارد نیز لازم است مالک یا مالکان احراز هویت شوند.

لازم است از استناد به کپی مدارک ارائه شده مربوط به سند خانه، وکالت‌نامه و بنچاق خودداری شود وهنگام انجام معامله مسکن، می بایست همه افرادی که نام آن‌ها در مبایعه نامه ذکر شده حتماً حضور فیزیکی داشته باشند.

در قسمت توضیحات مبایعه نامه شرایط طرفین قرارداد، مشخصات چک‌هایی که رد و بدل می‌شود و مبالغی که به صورت نقد واریز و پرداخت شده است می بایست نوشته شود.

کلاهبرداران به دلیل عدم تمایل افراد به گرفتن کد رهگیری که سیستم صادر می‌کند، اقدام به سودجویی و کلاهبرداری معاملات مسکن از فروشندگان و خریداران ملک می‌کنند.

بسیاری از کلاهبرداران اقدام به پیش‌فروش واحدهای مسکونی می‌کنند و هیچ وقت واحدهای آپارتمانی آماده سکونت نمی‌شوند.

در موارد زیادی انواع کلاهبرداری‌ها در خصوص واحدهای آپارتمانی پیش‌ساخته و نیمه‌ساز به پلیس آگاهی گزارش شده است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار