مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند گفت:امروز کاتالیست واحد RCD رونمایی شد و تنها پالایشگاهی که در کشور از این نوع کاتالیست استفاده می کند پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند است که نقش مهمی در تولید بنزین کشور دارد.
کد خبر: ۱۱۲۹۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵ 04 October 2023

به گزارش تابناک مرکزی،مجید رجبی افزود:این کاتالیست برای اولین بار در ایران در واحد تصفیه هیدروژنی باقیمانده سنگین با ظرفیت ۶۹ هزار بشکه در روز به منظور کاهش میزان گوگرد، نیتروژن و فلزات موجود در محصول انتهای برجهای تقطیر اتمسفریک و خلا طراحی و ساخته شد و در واقع با ساخت این واحد، زمینه لازم برای تبدیل نفت کوره سنگین به بنزین و محصولات سبک‌تر فراهم شد.

رجبی تصریح کرد: واحد RCD دارای دو ردیف است که در هر ردیف ۵ راکتور قرار دارد که باید از این کاتالیست ها پر شوند و در مجموع برای این تعداد راکتور ۷۵۰ تن کاتالیست نیاز است. با عبور مواد نفتی از داخل این راکتورها و گرفته شدن گوگرد و فلزات مواد نفتی، نهایتا بنزین یورو با آلایندگی کمتر در این واحد تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه در یک بازه زمانی حدود ۱۵ ماهه باید ۱۵۰۰ تن کاتالیست در راکتورها خالی می شد که کار دشوار و زمانبری است و خرید آن از خارج از کشور بسیار سخت بود، گفت: امروز شرکت های داخلی این کاتالیست را تولید کرده اند و تحویل پالایشگاه می شود در نتیجه عملا هیچ دغدغه خاصی در اینباره نخواهیم داشت و مشکلات خرید از خارج و تخلیه در گمرک و ... را نداریم. تولید این‌ محصول مانع خروج ارز از کشور شده و کیفیت آن از کاتالیست های خارجی بیشتر است.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اظهار کرد: برای تامین این کاتالیست از خارج، در هر دوره باید ۱۰ میلیون یورو هزینه می شد در حالی که تولید داخلی این کاتالیست عملا مانع خروج ارز می شود و در واقع تمامی کاتالیست های مورد استفاده در پالایشگاه شازند بومی سازی شده است.

وی در خصوص سهم استان مرکزی از بنزین یورو ۴ تولیدی پالایشگاه گفت: ۱۶ درصد بنزین تولیدی پالایشگاه (۱۶ میلیون لیتر از ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین تولیدی) سهم اراک و برخی از شهرهای استان است و البته عمده این بنزین تولیدی سهم کلانشهرهاست.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار