رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت:بیمه بخش کشاورزی به ویژه در بخش زراعت و باغبانی سال‌هاست که با مشکلات ساختاری و موانع روبرو است.
کد خبر: ۱۰۸۹۱۳۶
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۲ 24 January 2023

 

به گزارش تابناک مرکزی، علی صفری درجلسه ستاد بیمه کشاورزی بررسی راهکارهای توسعه پوشش بیمه کشاورزی افزود:هر چند اقداماتی برای حل این مشکلات صورت گرفته، اما کافی و تاثیرگذار نبوده است.
وی یادآورشد: فرهنگ بیمه در بخش کشاورزی باید نهادینه شود و کشاورزان برای دریافت بیمه مطالبه‌گری کنند.
وی اظهار داشت: تولیدکنندگان بخش کشاورزی این مطالبه‌گری را در مورد تسهیلات بانکی یا دریافت نهاده‌ها مانند کود دارند، اما در مورد پوشش بیمه‌ای این مطالبه‌گری وجود ندارد و این امر اصلی‌ترین مانع برای توسعه پوشش بیمه‌ای محسوب می‌شود. وی گفت: توسعه پوشش بیمه‌ای در بخش کشاورزی دیگر مستحب نیست بلکه آن را واجب می‌دانیم.
صفری بر احصای مشکلات و موانع توسعه پوشش بیمه کشاورزی تاکید کرد وافزود: بیمه کشاورزی نیاز به آسیب‌شناسی دارد.
وی میزان پوشش بیمه‌ای بخش زراعت و باغبانی در استان مرکزی را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در سنوات گذشته عنوان کرد وگفت: در بخش دام و طیور وضع پوشش بیمه‌ای بهتر است، زیرا بیمه در این حوزه اجباری شده است به طوری که ادارات دامپزشکی، صدور مجوز جوجه‌ریزی را منوط به داشتن بیمه‌نامه اعلام کرده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، اعتمادسازی به صندوق بیمه کشاورزی را از دیگر راهکارهای مهم برشمرد و گفت: عمل به وعده‌ها و شفاف‌سازی به جلب اعتماد کشاورزان در مورد پوشش بیمه‌ای کمک می‌کند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر در بحث فرآیندها و تشریفات بیمه ای، کشاورزان نسبت به مفاد قراردادها توجیه نیستند و از این رو فکر می‌کنند با موانع روبرو می‌شوند.
صفری تصریح کرد: چنانچه فرهنگسازی و اعتمادسازی در مورد پوشش بیمه کشاورزی صورت گیرد، بقیه موانع دیر یا زود رفع خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار