نماینده ولی فقیه در استان مرکزی جهاد علمی را موتور پیشران توسعه کشور دانست و گفت: با شناخت همه ابعاد آن است که می توانیم جهاد علمی را تبدیل به موتور عزت، شرف، سعادت دین و دنیای خود کنیم لذا از همه امور واجب تر جهاد علمی است.
کد خبر: ۱۰۸۷۷۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱ 16 January 2023

 

 

به گزارش تابناک مرکزی، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه جامع امام حسین(ع) جهاد علمی را موضوع مهم، ارزشمند و مقدس دانست و گفت: جهاد علمی موتور پیشران همه حرکت های کشور است.
وی افزود: با شناخت همه ابعاد آن است که می توانیم جهاد علمی را تبدیل به موتور عزت، شرف، سعادت دین و دنیای خود کنیم لذا از همه امور واجب تر جهاد علمی است. اگر در ابعاد دیگر علم مشکل داشته باشیم اما در جهاد علمی باید پیشتاز باشیم و این موضوع در صحبت های مقام معظم رهبری و کارنامه شما عزیزان نمایان است.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: هر تحولی را که بخواهیم در کشور انجام دهیم، باید در بُعد جهاد علمی صورت گیرد که بُعد بسیار مهم و ارزشمندی است.
 آیت الله دری نجف آبادی با اشاره به تحول عظیم اسلام در جامعه بشریت گفت: اسلام آن قدر میدان را گسترش داده است که عقل بشر توانایی درک آن را ندارد؛ خداوند آن قدر به شما چیزی می آموزد که اصلا به ذهن شما خطور نخواهد کرد. اگر قرآن و اسلام و پیامبر اسلام نبودند انسان هزاران سال بعد هم نمی‌توانست حقایق دنیا را درک کند.
وی ادامه داد: این قرآن و وحی بوده است که همه میدان های خرد و کلان دیروز و امروز و فردای عالم را برای ما بازگو کرده است. عقل انسان دو حرف علم را تواند درک کند و ۲۷ حرف باقیمانده با حضور امام عصر عجل الله قابل‌درک می شود. علم و عقل و معرفت بشری در دوران این بزرگوار کامل می شود.
آیت الله دری نجف آبادی با اشاره به برخی آیات قرآن کریم تصریح کرد: اگر کلمات قرآن کریم را بررسی کنیم به نکات جالب برخورد می کنیم. مثلاً در بحث کلمه امامت حدود ۱۰۰ کلمه وجود دارد که ۱۰ عدد آن کلیدی و دو عدد آن شاه کلید و بقیه درباره موضوعات فرعی است که مکمل موضوعات اصلی است؛ در موضوعات دیگر هم همین موضوع صدق می کند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی یادآور شد: در موضوع علم و دانش و معرفت حدود چهل واژه به کار رفته است ولی مجموعه قرآن کاملاً درباره موضوع علم و دانش است به طور مثال خداوند وقتی می‌خواهد فرمانده لایق برای بنی اسرائیل انتخاب کند، می فرماید اولا انسان برگزیده و با اخلاص باشد، هم شجاعت داشته باشد و هم از علم کافی برخوردار باشد.
وی با اشاره به موضوع علم در برخی کتب شیعه افزود: در اصول کافی ابتدا کتاب عقل و جهل و سپس کتاب علم و در سوم مرحله کتاب توحید است؛ این کتاب حدود ۱۱۰۰ سال قبل نوشته شده و به این معنی که اگر عقل نباشد علمی وجود ندارد.
آیت الله دری نجف آبادی تصریح کرد: در زمان امام عصر عج عقل کامل می گردد که باعث می‌شود علم نیز کامل گردد. در زمان علامه مجلسی کار مرحوم کلینی در اصول کافی کامل شده است که حدود ۱۳۵روایت درباره عقل و جهل بیان کرده اما درباره علم حدود ۱۳۰۰ روایت نقل شده است که این امر اهمیت موضوع علم و دانش و معرفت را نشان می دهد.
وی افزود: هر کجا که دانشمندان، علما و صاحبنظران قدم گذاشتند قدم آنها خیر و برکت داشته است چون آثار آنها مانند خورشید جهان افروز جهان را روشن می کند. علم پیش دوستان مایه عزت و در برابر دشمنان بهترین اسلحه است. اگر ما می‌خواهیم قله های دنیا را فتح کنیم و اگر می‌خواهیم جهان را تسخیر کنیم، نه تسخیر موشک و بمب بلکه تسخیر ایمان، که این امر با علم صورت می گیرد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی ادامه داد: علم ملت‌ها را سربلند می کند. امروز بعد از صدها سال به ابوعلی سینا، فارابی، ملاصدرا و شیخ بهایی ها افتخار می کنیم چون این بزرگواران توانستند خدمات بزرگی را با علم به بشریت ارائه دهند. علمی که فی سبیل الله باشد و جهت دار باشد باعث افتخار دنیا و آخرت می شود. در عصر حاضر هم امثال حضرت امام رحمت الله، شهید مطهری و شهید بهشتی و مقام معظم رهبری مایه افتخار هستند و همه ما مدیون زحمات و تلاش‌های آنها هستیم این بزرگواران راه شهادت، شرف و عزت را به ما آموختند.
آیت الله دری نجف آبادی با اشاره به حوادث اخیر گفت: دشمنان ما در این اغتشاشات با رسانه‌هایشان و سردسته های نادان خود همچون کومله، منافقین ،داعش، بایدن و مکرون نشان دادند که خیلی بی وزن هستند و با کمال وقاحت تمام دنیا را وصله شلوار خود و اروپا را باغ و بقیه دنیا را جنگل می دانند؛ اینها نشان دهنده دنیای غرب است که سردسته آنها صهیونیست های جنایتکار است.
نماینده ولی فقیه در پایان ضمن اشاره به آیات قرآن کریم خاطرنشان کرد: مومنین و مومنات اسلحه به دست بگیرند اسلحه علمی، بهداشتی و هوشیاری ۱۰۰ درصدی در مقابل نفوذ توطئه‌های دشمن و نقشه های شوم آنها، مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود فرمودند که دشمنان به دنبال نقاط قوت ما هستند مثل دانشگاه ها و نخبه ها که باید در این موضوع تلاش بیشتری کنیم و اهمیت بیشتری قائل شویم. همه ما مدیون امام و شهدا هستیم ما باید با همت بیشتر مشکلات را مدیریت کنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار