استاندار استان مرکزی گفت: شرکت صنایع آذرآب اراک مرکز توزیع کار‌های بزرگ در حوزه نیروگاهی بویژه در حوزه انرژی اتمی خواهد شد.
کد خبر: ۱۰۸۶۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴ 09 January 2023

 

به گزارش تابناک مرکزی به نقل از خبرگزاری صداوسیمای مرکز اراک،فرزاد مخلص‌الائمه افزود: بسیاری از پروژه‌های مرتبط با سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه تولید و توسعه برق اتمی، در شرکت آذرآب اراک سازماندهی و راهبری می‌شود.
وی ادامه داد: این اتفاق با تلاش جمعی عوامل متعدد در دولت رخ داد. شرکت آذرآب یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعتی کشور و یک ابرصنعت به معنای واقعی و از مهم‌ترین شرکت‌های پیمانکاری عمومی در منطقه است و ظرفیت صنعتی فوق‌العاده‌ای در اختیار این شرکت است.
وی تصریح کرد: آذراب به عنوان یکی از صنایع مهم استان وکشور است که پس از بروز مشکلاتی در این صنعت عظیم، جلساتی را با حضور معاون اول ریاست جمهور داشتیم و از همه مهمتر از ظرفیت سفر رییس جمهور به استان در اواخر تیرماه استفاده کردیم.
استاندار گفت: بخش عمده سهام شرکت در فرآیند خصوصی‌سازی و بدنبال حوادث حقوقی متعددی که بر شرکت در سال‌های پیش گذشته بود، به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه و اقماری بانک کشاورزی منتقل شود. طبیعتا شرکت آذرآبی که سازنده تجهیزات نیروگاهی، تجهیزات مربوط مرتبط با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع سیمان است، کمترین ارتباط را با حوزه جهاد کشاورزی دارد. این شرکت فاقد انگیزه برای فعالیت، سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه در گردش آذراب بود و توان آن را هم نداشت. با توجه به ابعاد شرکت و مشکلات تودرتو و پیچیده، این شرایط وجود نداشت که بانک کشاورزی بتواند فعالیت موثری داشته باشد.
وی ادامه داد: پس از دریافت دستور رئیس جمهور در آن مقطع، جلسات متعددی به صورت جدی برگزار شد. مذاکراتی با گروه مپنا و سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفت. رئیس سازمان انرژی اتمی دو مرتبه در اراک حضور پیدا کرده و از شرکت بازدید کرد و جلسات متعددی در سازمان انرژی اتمی برگزار شد. جلسات متعددی با وزارت جهاد کشاورزی، شخص وزیر کشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان بورس، بانک ملی و مراکز و مبادی مختلف از جمله حوزه معاونت اول ریاست جمهوری برگزار شد که در چند جا برای متوقف نشدن دستور رئیس جمهور به ما کمک کردند. در نهایت روز شنبه ۱۷ دیماه پس از یک فراز و فرود طولانی و مفصل موفق شدیم تغییر مالکیت این شرکت را مشاهده کنیم و طی یک فرآیند قانونی و شفاف، سهام عمده شرکت آذرآب به یکی از شرکت‌های زیر مجموعه در حوزه تولید و توسعه انرژی اتمی واگذار شد که این واگذاری نزدیک به ۳۰ درصد است.
استاندار مرکزی در ارتباط با پیامد‌های این تغییر گفت: این رویداد حقوقی و سرمایه‌گذاری، یک سلسله رویداد‌های بزرگ اقتصادی را برای مجموعه آذرآب، استان مرکزی و کشور رقم خواهد زد و تلقی من این است که شاید در چند سال گذشته، رویداد مثبتی با این ابعاد نداشتیم که گام‌های اول آن شکل گرفته است. آذراب شرکتی است که بالغ بر ۲۰۰ پروژه ملی را تولید کرده است و در حال حاضر ۳۰ پروژه ملی در دست اجرا دارد و بسیاری از شرکت‌های طرف قرارداد با آن، که تقریباً به طور کامل از ادامه فعالیت شرکت و برپا شدن آن ناامید شده بودند، متوجه شده‌اند که تغییر مدیریت و مالکیت می‌تواند شرایط جدید و روشنی را برای شرکت رقم بزند و بسیاری از آن‌ها برای حل و فصل مشکلات قدیمی، پرونده‌ها و پروژه‌های باز و انعقاد قرارداد‌های جدید، پیش قدم شده اند.
وی اظهار کرد: این شرکت مدت‌ها مدیریت بلاتکلیفی داشت و مدتی مدیریت نداشت، بسیاری از مدیران استعفا دادند و حتی تصاویر حادثه تلخی که در جریان آن برخی از افراد به صورت غیر مسئولانه و به دلیل مسائلی است که در سال‌های گذشته شکل گرفت درب اتاق مدیر تولید کارخانه را جوش داده بودند در فضای مجازی منتشر شد. ولی اکنون این شرکت جهت حدود ۱۵۰ میلیون یورو قرارداد در حال مذاکره است و بزرگترین قرارداد تاریخ صنایع آذرآب در هفته‌های گذشته با یک شرکت بسیار صاحب‌نام خارجی منعقد شد که کار ارزشمندی در حوزه تجهیزات نیروگاهی است. در این مدت با تغییر مدیریت توانستیم شتابی را در فعالت این صنعت ایجاد کنیم.
مخلص‌الائمه گفت: از آنجا که شرکت آذراب، پیمانکار عمومی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع نیروگاهی است، با تغییر سهامداری صورت گرفته، اکنون هاب صنایع مرتبط با نیروگاه انرژی اتمی در منطقه خواهیم شد و بسیاری از پروژه‌های مرتبط با سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه تولید و توسعه برق اتمی، در شرکت آذرآب سازماندهی و راهبری می‌شود و به طور طبیعی صد‌ها شرکت در کنار فعالیت مجدد شرکت فعال خواهند شد و تلقی من این است که به سطحی به مراتب بالاتر از دوره شکوفایی خود در دهه ۷۰ باز خواهد گشت و شرایط موفق‌تر و پیشرو تری خواهد داشت و بسیاری از صنایع فعال می‌شود.
وی اظهار کرد: شرکت باید نیروی انسانی گسترده و ماهر جذب کرده، آموزش داده به دوره شکوفایی بازگردد. آذراب علاوه بر کار‌هایی که در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاه‌های حرارتی و نیروگاه‌های دیگر انجام می‌داد، مرکز توزیع کار‌های بزرگ در حوزه نیروگاهی به ویژه در حوزه انرژی اتمی خواهد شد.
استاندار مرکزی در ارتباط با زمان رسانه‌ای شدن این مسئله گفت: به طور کلی مصالحی حاکم بود. اولا مشخص بود که به کجا خواهد رسید. تا جمعه بعدازظهر نیز درگیر حواشی نسبت به واگذاری بودیم که غروب جمعه حل شد. در روز پنجشنبه پیگیری‌های زیاد از سوی مراجع متعدد در سطح ملی در حال انجام بود تا در نهایت در روز شنبه این اتفاق شکل بگیرد. در روز‌های آینده، مدیران و مالکان جدید شرکت اطلاع‌رسانی مناسبی را خواهند داشت.
وی افزود: دکتر اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی، به طور جدی دستور رئیس‌جمهور را دنبال کرد در حالی که می‌توانست پروژه‌های خود را با شرکت‌های دیگر مانند ماشین‌سازی یا به شکل دیگر با آذراب، پیش ببرد، اما مصلحت مجموعه صنایع انرژی اتمی کشور و اجرای دستور رئیس جمهور را در اولویت قرار داد و این اقدام ارزشمند را شکل داد که اتفاق خوبی برای مجموعه صنعت استان است.
استاندار مرکزی در مورد انتظارات از مدیران، سهامداران و کارکنان شرکت گفت: شرکتی که در سال‌های طولانی با بحران‌ها و مشکلات پی در پی مواجه بود، در حال خروج از این شرایط است و گام‌های اول حرکت به سمت یک آینده روشن را برمی‌دارد. مدیران ارشد و میانی، کارکنان، کارگران، مهندسان و کارشناسان این شرکت و همه افرادی که در این مجموعه خود را ذی‌نفع و ذی‌حق می‌دانند، باید از اکنون نگاه متفاوتی به شرکت آذرآب و آینده آن داشته باشند. مهم‌ترین اولویت شرکت، افزایش بهره‌وری است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار