کد خبر: ۱۰۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۹ 04 March 2015

شهر نراق با تعدادی کاروان‌سرا و بازار تاریخی و همچنین چندین چشمه، قنات و یک آبشار کوتاه فصلی به نام گیسوان نراق و نیز خانه‌هایی تاریخی مزین شده است.

این شهر از طرف شمال به کوه اُل و از سوی شرق در ۱۸ کیلومتری به شهر دلیجان و از طرف جنوب به روستای سینقان راه دارد.

آب‌انبار‌های شهر نراق یکی از شاهکارهای معماری دوره قاجار هستند. این آب‌انبارها در هر سه محله نراق یعنی محله بالا، محله پائین و محله بازار دیده می‌شوند.

در مورد نام نراق گروهی بر این باورند که نام نراق از ستاره‌ای گرفته شده‌ و گروهی دیگر معتقدند که نراق به معنای «نر» یا «نره» به معنای برآمدگی و بلندی زمین است.

نراق از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است. برخی مورخان، تاریخ شکل‌گیری این شهر را قبل از اسلام می‌دانند و معتقدند در ابتدا ۱۷ روستا در مجاورت هم در این ناحیه وجود داشته است که اهالی آنها به دین مجوس و گبر بوده‌اند.

نراق امروزی در دوره‌های پس از ورود اسلام به ایران و توسط شخصی ملقب به ریش‌بلند که سمت کدخدایی داشته، در مکان نراق سفلی احداث شده است.

شهردار نراق گفت: هر ساله در نراق طرح ویژه‌ای جهت استقبال از مسافرین نوروزی برگزار می‌شود.

محمود مرادی از به تعویق افتادن سه ساله اجرای این طرح خبر داد و اظهار کرد: اجرای این طرح به تأمین اعتبار نیاز دارد که ما نمی‌توانیم از عهده‌ آن برآییم.

وی عدم همکاری سازمان‌های متولی که در این رابطه به صورت مسقیم دخیلند را یکی از عوامل کمبود اعتبارات عنوان و ابراز کرد: نراق بواسطه جاذبه‌های گردشگری و تاریخی که دارد در صورت حمایت شدن به یک قطب گردشگری تبدیل خواهد شد که در این صورت اقتصاد این شهر بر پایه گردشگری استوار می‌شود.

مرادی افزود: تهیه نقشه‌های گردشگری، هماهنگی راهنماها و ایجاد نمایشگاه‌های گردشگری از جمله اقداماتی است که باید انجام پذیرد.

شهردار نراق بودجه شهرداری را مانعی بر سر راه توسعه گردشگری این شهر برشمرد و بیان کرد: در کل ساختمان شهرداری چهار کارمند مشغول به کارند و در کل شهر تنها سه نفر رفتگر وجود دارد و این شرایط به علت کمبود بودجه است و این مشکل به شهرداری اجازه نمی‌دهد که در بحث رونق گردشگری اقدامی مطلوب انجام دهد.

مرادی از غار نخجیر به عنوان ثروتی در خانه یاد و ابراز کرد: خداوند 70 میلیون سال قبل ثروتی را برای مردم این منطقه آفریده که امروز بتوانند از طریق آن اقتصادی فعال را شاهد باشند.

مرادی با انتقاد از واریز درآمد حاصل از غار به خزانه دولت اظهار کرد: این پول می‌تواند در این منطقه صرف شود و موجب مرمت خانه‌های تاریخی و نیز بافت تاریخی نراق شود.

وی باز شدن درب منازل تاریخی به روی گردشگران را زمینه‌ساز رونق اقتصادی ارزیابی کرد و افزود: غار نخجیر می‌تواند به عنوان یک کاتالیزور در این رابطه عمل کند.

مرادی ادامه داد: گردشگران پس از بازدید از نخجیر می توانند در سفر به شهری مثل نراق از جاذبه‌های گردشگری فراوان آن برخوردار شوند. این اقدام گردشگری را در این شهر دائمی خواهد کرد و موقعیت اقتصادی ویژه‌ای را برای مردم منطقه به وجود می‌آورد.

وی به 20 هکتار بافت تاریخی نراق و حدود 100 خانه مربوط به دوره قاجار اشاره و بیان کرد: همه باید تلاش کنیم که این پتانسیل را از دست ندهیم و شاهد رشد چشم‌گیر گردشگری در این منطقه باشیم.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در خصوص وگذاری درآمد حاصل از گردشگری غار به بخش خصوصی اقداماتی انجام شده است.

سید محمد حسینی از تخصیص یک درصد درآمد غار به شهرداری نراق خبر داد و اظهار کرد: شهرداری نراق باید از طریق اعتبارات استانی و سازمان شهرداری‌ کل کشور جهت تأمین اعتبارات اقدام کند و تخصیص همه درآمد غار به شهرداری نراق امکان‌پذیر نیست.

وی به بافت تاریخی نراق اشاره و عنوان کرد: به علت محدود بودن بودجه، امکان تخصیص بودجه به همه اماکن و نقاط تاریخی استان در حد مطلوب وجود ندارد و نراق هم از این قضیه مستثنا نخواهد بود ولی ما تلاش می‌کنیم که با بودجه محدود در خصوص رونق گردشگری و مرمت آثار تاریخی رسیدگی لازم صورت گیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار