رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زرندیه از پایان فاز نخست مرمت حمام تاریخی مامونیه خبر داد.
کد خبر: ۱۰۱۱۵۱۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۳ 24 November 2021

 

به گزارش تابناک مرکزی، زهرا رنجبر افزود:این مرحله از مرمت با هدف جلوگیری از نفوذ رطوبت و آبهای سطحی به سازه بنا، بخشهایی از بام حمام سبک سازی و ساماندهی شد و با اجرای عایق رطوبتی سطح بام آجر فرش شد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زرندیه ادامه داد: مرمت این حمام تاریخی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال و به صورت امانی انجام شد.
رنجبر یادآورشد: در فازهای بعدی مرمت فضاهای داخلی بنا اجرایی می‌شود.
او گفت: این پروژه بعد از تکمیل و مرمت به عنوان بازارچه و کارگاه صنایع‌دستی برای هنرمندان شهرستان زرندیه بهره‌برداری می‌شود.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زرندیه اظهار داشت : بنای حمام تاریخی مامونیه با وسعت ۸۶۹ متر مربع در مرکز و بافت تاریخی شهر مامونیه و در ضلع شمالی بقعه سید منصور واقع شده است، این بنا متعلق به دوره قاجاریه بوده و از دو بخش شرقی (حمام زنانه) و بخش غربی (حمام مردانه) تشکیل شده است و همانند اغلب حمام‌های عمومی و قدیمی ایران شامل فضاهایی چون سربینه، گرمخانه، خزینه و بخش‌های خدماتی است.
رنجبر اضافه کرد: سربینه حمام در هر دو بخش زنانه و مردانه دارای چهار رختکن بوده و فرم‌ معماری بنا به صورت طاق و تویزه و گنبد و با مصالح آجر، گل و گچ اجرا شده است. فضای داخلی بنا فاقد هرگونه تزیینات است، ‌این بنا به شماره ۲۳۰۸ در مورخ ۸۷/۸/۲۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار